Jak nauczyć dziecko uwolnić złość w tańcu zamiast na innych?
Umysł dziecka ma zaprogramowaną reakcję na złość. Reakcją jest walka. Z tego wpisu dowiesz się jak przeprogramować w zabawie wspaniały komputer jakim jest dziecięcy umysł, zamiast denerwować się na niego i poznasz wspólne zabawy dla dorosłego i dziecka, które uczą uwalniania złości w tańcu zamiast na innych.
Pamiętaj, że linki z zabawami dla dzieci są aktywne po wykupieniu dostępu (możesz to zrobić tutaj).
Wyobraź sobie, że jesteś informatykiem. Chcesz wymienić w komputerze (umyśle dziecka) stary program WALKA, na program bardziej przyjazny otoczeniu UWALNIANIE ZŁOŚCI W TAŃCU.
Dotychczasowy program WALKA działał w ten sposób: uczucie złości (sygnał) → walczę (reakcja).
Teraz, przeprogramujemy umysł dziecka na nowy program UWALNIANIE ZŁOŚCI W TAŃCU: uczucie złości (sygnał) → zatrzymuję się (reakcja) → tańczę (reakcja).
Krok pierwszy – naucz dziecko czym jest złość
Zarówno stary program WALKA, jak i nowy program UWALNIANIE ZŁOŚCI W TAŃCU uruchamiane są tym samym sygnałem, uczuciem złości. Ale dzieci w trakcie złości rzadko bywają świadome, że w ogóle coś czują.
Przypomnij dziecku kilka sytuacji (bez oskarżania): „Gdy inne dziecko zabierze Twoją zabawkę”; „Gdy nie możesz zrobić tego, na co masz ochotę”; „Gdy słyszysz wyzwisko skierowane do Ciebie” i powiedz: „Złość to jest to odczucie w okolicy brzucha, które możesz teraz czuć, gdy przypominasz sobie te sytuacje”.
Krok drugi – podstawą jest taniec
Włącz dziecku Taniec Wychowaniec „To się zatrzymuję” (tutaj).
Pamiętaj, że pomimo zatrzymania się, dziecko nadal odczuwa złość, ponieważ jest ona fizycznym doznaniem. Jest zestawem napięć w ciele. Nawet jeżeli dziecko nauczy się zatrzymywać w reakcji na złość, to bez tańca, który uwalnia z ciała napięcia związane ze złością, wróci stary program WALKA.
Krok trzeci – wgrywaj nowy program
Ćwicz z umysłem dziecka nowy program (czując złość, zatrzymaj się i tańcz) włączając dziecku taniec „To się zatrzymuję” jak najczęściej, najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Na wybuchy złości dziecka i powroty do programu WALKA reaguj włączeniem „To się zatrzymuję”.
Kluczowe w nowym zachowaniu jest rozładowanie złości w tańcu. Dziecko szybko nauczy się zatrzymywać w odpowiedzi na odczuwanie złości. Ale jego ciało może nie chcieć długo czekać na uwolnienie napięć z ciała. Dlatego włączaj dziecku jak najczęściej w ciągu dnia wysiłkowe tańce:
- Tak, tak, tak (tutaj)
- Trening dzięcioła (tutaj)
- FitKwiatuszki (tutaj)
- Góra kangura (tutaj)
- Instruktor fitness (tutaj)
- Tup, tup, tup w beczce (tutaj)
Kiedy spodziewać się efektów i jak je utrwalić?
Już po tygodniu codziennych zabaw z tańcem (zazwyczaj szybciej) ciesz się pierwszymi efektami. Twoje dziecko zaczyna zatrzymywać się w reakcji na złość i tańczyć.
Włączaj taniec lub samą piosenkę (teledysk bez podglądu) minimum dwa razy w tygodniu żeby nawyk „uwalniania złości w tańcu zamiast na innych” dobrze się „zakorzenił” u dziecka.
Pomysły na wspólne zabawy dzieci i dorosłych na uwalnianie złości w tańcu zamiast na innych
Jeżeli chcesz dodatkowo wesprzeć dziecko i dobrze się bawić to:
- zatańcz razem z dzieckiem „To się zatrzymuję”. Stosuj wszystkie ruchy kojarzące się ze złością: tupanie, machanie rękami, machanie nogami. Uruchom swoje aktorskie zdolności i odegraj złość.
- zróbcie „ekspresyjny rysunek” do piosenki „to się zatrzymuje” – macie się „wyżyć” podczas rysowania pamiętając o zatrzymywaniu się gdy słyszycie „to się zatrzymuję”,
- poproś dziecko żeby dziecko nauczyło swoją ulubioną maskotkę tego, czego dowiedziało się z piosenki „To się zatrzymuję”,
- jeżeli dziecko na to pozwoli, użycz maskotce swojego głosu i poruszaj nią w trakcie kiedy dziecko jest nauczycielem,
- zapytaj dziecko „Kiedy chciałbyś pierwszy raz wypróbować zatrzymanie się i rozładowanie złości w tańcu?”,
- pomóż dziecku przypomnieć sobie sytuację, w której najczęściej czuje złość i reaguje walką. Poproś, żeby wyobraziło sobie nowy scenariusz „Co możesz zrobić teraz gdy wiesz, że czując złość możesz się zatrzymać i możesz rozładować złość w tańcu?.” Podpowiadaj mu rozwiązania „Gdy pojawi się taka sytuacja nuć piosenkę Gdy przyjdzie złość to się zatrzymuję, później od razu „zatańcz rozładowanie złości”” (jeżeli jesteś rodzicem to powiadom nauczyciela dziecka o możliwym nowym sposobie jego zachowania, jeżeli jesteś nauczycielem to powiadom rodzica).
- zatańczcie wspólnie „To się zatrzymuje”. Poproś wcześniej dziecko, żeby wyobraziło sobie nowy scenariusz trudnej dla niego sytuacji podczas tańca. Tańczcie przypominając sobie nowy scenariusz codziennie.
Pamiętaj: Pytaj dziecka codziennie jak mu idzie w praktyce stosowanie nowego scenariusza. Gratuluj każdego sukcesu.
Potrzebujesz dodatkowych podpowiedzi?
Jeżeli chcesz dopytać się o tworzenie u dziecka nawyku uwalniania złości w tańcu zamiast na innych lub jeżeli chcesz podzielić się wrażeniami z wprowadzania nawyku u dziecka, dzwoń lub pisz bezpośrednio do mnie. Chętnie pomogę i dowiem się jak zabawy działają na Twoje dziecko. Radosław Suszka 600-234-264 [email protected]
Teraz przyszedł czas na zabawę z kolejnym nawykiem
Jak nauczyć dziecko mówić „dziękuję” z entuzjazmem? (tutaj)
Jak nauczyć dziecko mówić „Dzień dobry” bez przypominania? (tutaj)
Lista wszystkich nawyków tworzonych w zabawie z fifiDance (tutaj)
Tags: Agnieszka Chartanowicz bezwysiłkowe wychowanie Dyscyplina bez nakazów fifidance jak zapanować nad złością Radosław Suszka rozładowanie złości Tańce wychowańce uwalnianie złości wychowanie przez zabawę zabawy dla dzieci złość u dzieci